شرکت بازرگانی شوکادشت shooka agri co.

واردات و صادرات محصولات و نهاده های کشاورزی .ارائه سیستمهای آبیاری .پیت ماس. کوکوپیت

 

آفات، بیماریها و علفهای هرز فضای سبز شیراز و راههای کنترل آنها


دریافت فایل PDF :

تهیه و تنظیم : مهندس ملوک اسلام زاده

مدیریت تحقیقات و اموزش سازمان فضای سبز شیراز

  

مقدمه :

       وجود فضای سبز نه تنها در تعدیل آب و هوای منطقه ، بهبود بهداشت محیط و ارائه مناظر زیبا تأثیر بسزائی دارد بلکه بطور کلی از جنبه های اقتصادی و اجتماعی از ارزش و اهمیت والائی برخوردار است.

در رابطه با نگهداری فضای سبز ، کنترل افات و بیماریها وعلفهای هرز از موارد مهم به شمار می آید .

امید است با معرفی آنها بتوان قدمی هر چند کوچک در جهت نگهداری هر چه بهتر فضای سبز برداشته و از انتقادات و پیشنهادات سایر همکاران کارشناس بهره مند گردیم انشاءالــ...

      در اولین شماره از سری جزوه های آموزشی سازمان فضای سبز عناوین عوامل زنان آور به گیاهان را معرفی و آفات مکنده را اختصاصاً شرح داده و راههای مبارزه با آنها بیان میگردد :

 

شناخت عوامل زیان اور به گیاهان :

      1-آفات گیاهی:به کلیه جانورانی که به قسمتهای مختلف گیاهان و محصولات کشاورزی حمله کرده و به آنها زیان می رسانند آفات گیاهی گویند .مثل : حشرات ، کنه های نباتی ، نرم تنان (حلزون) ، جوندگان ، پرندگان و پستانداران (موش و خرگوش )

 

      2- بیماریهای گیاهی : عوارضی که در اثر صدمه قارچها ، باکتریها ، ویروسها ، نماتودها و گیاهان گلدار انگل همچنین عوامل نامساعد جوی و حوادث سوء و کمبود یا زیادی مواد غذائی را بیماری گیاهی گویند .عوامل نامساعد جوی و حرارت سوء مثل سرمازدگی ، گرمازدگی ، تگرگ و ... میباشد .

 

      3- علفهای هرز : علف هرز به گیاهی اطاق میشود که در جائی که انسان مایل نباشد رشد کند .

 

آفات مهم گلها و گیاهان زینتی :

الف – آفات مکنده :

         1- شته ها

         2- شپشکها

         3- پسیلها

         4- زنجره های نباتی

         5- مگس های سفید

         6- سنگ ها

    

ب – آفات برگخوار :

         1- سوسک برگخوار نارون

         2- پروانه برگخوار مرکبات

         3- پروانه برگهخار خرزهره

    

ج – آفات ریشه خوار :

         1- آبدزدک

         2- کرم شفید ریشه با سوسک زرد آلو رسانک

         3- سوسک ریشه خوار درختان و نباتات زمینی یا سوسک پنتادون

         4- کرم ریشه خوار هرز

         5- شب پره زمستانی یا اگروتیس

  

د – آفات چوبخوار :

         1- زنبور چوبخوار رز

         2- کرم خراط

         3- پروانه خراط درختان جنگلی

         4- سوسک شاخک دراز

         5- سوسک شاخک بلند رزاسه

         6- سوسک چوبخوار صنوبر

  

ن – آفات پوستخوار :

         1- سوسک پوستخوار زبان گنجشک

         2- سوسک خوار پوستخوار سرو

         3- سوسک پوستخوار کاج

         4- سوسک پوستخوار نارون

  

و- کنه های نباتی :

         1- کنه دو نقطه ای یا تار عنکبوتی یا دو لکه ای عمومی

         2- کنه زرد شرقی مرکبات

   

الف – آفات مکنده :

1-شته ها :

       شته ها خانواده بزرگ و مهمی از حشرات هستند که تقریباً در همه جا و به بسیاری از گیاهان زراعی ، غیر زراعی زینتی و درختان از راه مکیدن شیره گیاهی آنها زیان میرسانند .

  

شکل ظاهری : حشرات کوچکی هستند ( 5/1-3 میلی متر ) با بدنی نرم ، دارای دو جفت بال غشائی یا بدون بال بوده و همچنین دارای شاخکها و بالهای کم و بیش دراز و دو اندام لوله مانند باریک در دو پهلوی حلقه ما قبل آخر شکم هستند که وسیله شناسائی انها از حشرات کوچک همانند شان میباشد .

 

زیست شناسی : شته های بالدار در شرایط و فصول معین و در هنگام فرا رسیدن دوره مهاجرت بوجود می آیند . شته ها در بهار و پائیز بصورت انبوه در می ایند و در تابستان بعلت وجود شکارچی ها و در زمستان بعلت نامساعد بودن شرایط جوی جمعیتشان پائین می آید .

 

نحوه خسارت : شته ها بیشتر کم حرکت بوده و بصورت دستجمعی در پشت برگهای جوان ، سرشاخه ها و گل اذین گیاهان میزبان با خرطوم بلند خود شیره گیاهی را مکیده باعث پیچیده شدن برگها ، ریزش غنچه و گل و سرانجام خشک شدن و از میان رفتن بخشهای آلوده میزبان خود میشوند . بعضی از شته ها تولید گلهای ویژه در نباتات مینماید .

بیشتر شته ها با بیرون دادن مواد شیرینی از خود شاخ و برگ گیاه میزبان را الوده می کنند که بنوبه خود محیط خوبی برای رویش قارچ دوده ( فوماژین ) فراهم شده و بیشتر باعث نابودی گیاه میزبان میگردد . و از طرف دیگر مورچه ها به این مایع قندی علاقه شدیدی دارند . بعضی از مواقع برای حفظ نسل شته ها از طرف موچه ها همکاری طبیعی مشاهده میشود . بدین ترتیب که مورچه ها تخم شته ها و یا خود آنها را در مواقع نامساعد جوی بخصوص سرما از خطر نابودی محافظت می کنند .

علاوه بر آنها بیشتر شته ها عامل انتقال بیماریهای ویروسی خطرناکی روی گیاهان میزبان خود نیز می باشند .

 

انواع شته ها : از انواع شته ها میتوان شته زرد خرزهره را نام برد که اهمیت اقتصادی آن زیاد می باشد و بنظر میرسد در جاهائی که آبیاری زیاد انجام میگیرد دیده میشود و دیگری شته گلسرخ که در پشت برگهای جوان و سرشاخه ها دیده میشود و شته گالزای نارون که تولید گال میکند و شته بید که بیشتر روی سرشاخه ها دیده میشود ولی اهمیت اقتصادی زیادی ندارد .

 

نحوه مبارزه با شته ها :

      علاوه بر عوامل کنترل کننده مانند تغییر درجه حرارت ، باران و غیره عوامل متعددی وجود دارد که میتوان بشدت از طغیان شدید شته ها جلوگیری کند .

در میان عوامل زنده کنترل کننده طبیعی حشرات شکارچی در کاهش جمعیت شته ها نقش مهمی دارند .

از دشمنان موثر  شته ها کفشدوزک ها هستند که در حالت لاروی و بصورت حشره کامل از شته ها تغذیه می کنند . مهمترین و فراوان ترین آنها کفشدوزک هفت نقطه ای میباشد که در اکثر باغهای میوه به فراوانی دیده میشود . رنگ آن قرمز و در پشت سینه و روی بالپوشها هفت نقطه سیاه رنگ دارد .

 

مبارزه شیمیائی : با یکی از سموم شته کش تماسی یا سیستمیک مانند پریمور یا اکاتین در سه ماهه بهار بخصوص اردیبهشت به محض مشاهده نخستین نشانه های آلودگی سرشاخه ها و برگهای نو رسته انجام میگیرد تا از انبوه شدن جمعیت آفت و پیچیده شدن برگهای جوان جلوگیری شود . سموم تماسی جهت برگهای صاف و سموم سیستمک جهت برگهای پیچیده شده در اثر تغذیه شته بکار می رود .

 

2- شپشکهای نباتی :

      حشرات کوچکی هستند بطول (5/0 تا 4 میلی متر ) با دگردیسی ناقص که با خرطوم خود از شیره نباتی استفاده نموده موجب ضعف گیاه گاهی از بین رفتن آن ها میشوند .

انواع مختلف شپشکهای نباتی از حیث شکل ظاهری اختلاف زیادی با هم دارند که برای سهولت در اینجا آنها را بدو دسته سپردار و بدون سپر تقسیم میکنیم .

 

الف – شپشکهای سپردار : در نوع سپردار حشره در زیر سپر مخصوص بسر برده و روی نباتات ثابت شده و از شیره نباتی تغذیه میکند و فقط پوره های آن در اوایل زندگی از زیر سپر مادر بیرون آمده و در نقاط دیگر ثابت میگردند و شروع به خسارت می نمایند مانند شپشک سفید یا سپسک آسیابی گوجه و شپشک واوی نارون .

 

ب – شپشکهای بدون سپر : این شپشکها ازاد بوده و بدنشان یا سخت است و یا اینکه از گرد یا الیاف و یا قشر کم و بیش سختی از مواد مومی پوشیده شده است .

این شپشکها بخصوص در سنین اول و دوم پورگی کم  و بیش میتوانند حرکت کنند . اندازه شکل و رنگ انواع مختلف این شپشک ها با هم اختلاف زیادی دارد . ماده بعضی از انواع شپشکها توده الیاف مومی سفید کم و بیش بزرگی بشکل کیسه با توده پنبه ای مانند در انتهای شکم خود ترشح کرده و تخم های خود را در داخل الیاف مزبور میگذارد . مانند شپشک استرالیائی .

 

طرز انتشار شپشکهای نباتی :

      شپشک های نباتی بعلت شکل و رنگ و ساختمان بدن که در بعضی انواع بشکل پولک خیلی کوچکی  برنگ پوست گیاه میزبان روی برگ و شاخه و میوه و تنه چسبیده و برخی بشکل و رنگ جوانه درخت در روی شاخه های قرارگرفته و یا در شکاف های پوست و بغل جوانه ها و شاخه های فرعی از دید پنهان شده اند بسهولت همراه گیاهان آلوده از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل میشوند .

بعلاوه نوزادهای شپشک ها که از تخم خارج شده و بسیار کوچک و ریز هستند عموماً دارای پا و متحرک بوده و بوسیله باد چسبیدن بپا و بدن حشرات دیگر و پرندگان ، همراه با شاخ و برگ گیاهان بوسیله لباس آلوده انسان و یا وسائل دیگر به آسانی منتشر میشوند .

 

معرفی چند نوع شپشک :

      از میان شپسکهای سپردار ، شپشک سپردار واوی نارون و از میان شپشکهای بدون سپر شپشک استرالیائی و شپشک آرد آلوده ساحلی ، شپشک نرم تن قهوه ای بدلیل اهمیتشان در منطقه شرح داده میشود .

  

شپشک سپردار واوی نارون :

      این شپشک علاوه بر نارون به دختان ارغوان ، چنار ، صنوبر ، بید و طاووسی نیز حمله کره و اندامهای تنه ، شاخه و برگ را مبتلا می کند . سپر حشره ماده گلابی شکل ، خمیده و گاهی راست است . پوره سن اول چند ساعت پس از خروج از تخم در محلی روی میزبان ثابت میشود . این حشره زمستان را بصورت حشره کامل روی شاخه و تنه درختان میزبان بسر برده و از اواخر اسفند ماه تخم ریزی کرده و پوره ها در خرداد کامل میشوند و معمولاً سه نسل در سال دارد.

چون این آفت دارای دشمنان طبیعی از جمله یک نوع زنبور و یک نوع سوسک شکارگر میباشد بهترین موقع سمپاشی اوائل خرداد و اواسط تیر ماه است که اکثر شفیره های زنبور پارازیت در زیر سپر محفوظ هستند و اکثر پوره های شپشک از تخم خارج شده اند .

 

شپشک استراالیائی :

      این آفت علاوه بر مرکبات روی گل ابریشم ، افرا ، گل طاووسی ، گل سرخ ، اقاقیا ، بیدمشک ، برگ بو و بسیاری از نباتات و درختان زینتی و درختان زینتی و غیر زینتی و جنگلی نیز دیده میشود .

 

مشخصات ظاهری : این شپشک بدون سپر میباشد . پوره ها و ماده کامل آن دارای پا و شاخک بوده و کم و بیش روی گیاه میزبان تغییر مکان میدهد . طول بدن ماده 4-6 میلیمتر و برنگ نارنجی است و با ترشح رشته های مومی توده سفید رنگی بنام کیسه تخم در قسمت عقبی شکم تشکیل میدهد که بتدریج تخمهای خود را که برنگ نارنجی است در داخل آن می گذارد .

   

طرز زندگی : شپشک استرالیائی زمستان را بصورت ماده کامل و پوره بخصوص سن 2 میگذراند و در سال 4-3 نسل دارد . این شپشک برگ ، میوه ، شاخه های  جوان و حتی شاخه های مسن  حمله میکند و علاوه بر تغذیه از شیره گیاه میزبان شاخ و برگ آنرا با ترشحات شیرین بدن خود آلوده میکند و در نتیجه برگ و شاخه را پوشانده و مانع تنفس گیاه و رسیدن نور به سطع آنها میشود و بالاخره باعث ضعیف شدن و خشک شدن قسمتهای آلوده نبات میزبان میشود.

چون مبارزه با شپشک استرالیائی به طریق سمپاشی نتیجه کافی ندارد بنابر این عملی ترین راه ای بین بردن آن با استفاده از یکی از دشمنان طبیعی آفت بنام کفشدوزک استرالیائی نویوس کاردینالیس میباشد .

 

شپشک خونی نارون:

      این آفت اختصاصاً روی نارون فعالیت داشته و به شاخه های عرعی و اصلی و تنه درخت حمله نموده و بر اثر ترشحات حاصله قارچ داده ( فوماژین ) نیز تشکیل میگردد و سر انجام رشد و نمو درخت دچار اختلال شده و برگها زودتر خزان میکند . سپر ماده بالغ بیضی شکل بوده و در اطراف آن الیاف سفید مومی موجود دارد . این شپشک در سال فقط یک نسل دارد و در زمستان بر روی شاخه ها بسر میبرد .

تخم ریزی شپشکها معمولاً از بهار تا اواسط تابستان در زیر سپر صورت میگیرد و پوره های جوان بر روی برگهای جوان و پیر پراکنده شدن و پس از تثبیت با مکیدن شیره گیاهی باعث ضعف درخت میگردند . در شرایط آب و هوائی شیراز  پورده های جوان در نیمه دوم خرداد ماه ظاهر میشوند .

در صورت لزوم سمپاشی میتوان در همین تاریخ نسبت به مبارزه شیمیائی با سم اکتلیک  به نسبت دو در هزار اقدام نمود .

 

شپشک آرد آلود مرکبات یا شپشک آرد آلود ساحلی :

     این حشره سطح انتشار وسیعی دارد و علاوه بر مرکبات به زربین ، سرو ، کاج ، شمشاد رسمی ، ختمی درختی ، سه رنگ ، اقاقیا و ... نیز حمله میکند . روی عده زیادی از نباتات گلخانه ای ایجاد خسارت میکند .

شکل ظاهری : بدن ماده کامل بیضی شکل کشیده برنگ صورتی روشن مایل بخاکستری است و از گرد سفیدی پوشیده شده است .

طول ان 5/2-3 میلیمتر و اطراف بدن 17 جفت رشته مومی کوتاه سفید و چهار عدد رشته انتهائی بلندتر دارا میباشد .

این حشره در تمام مدت سال در حالات مختلف ( تخم ، پوره و حشده کامل ) دیده میشود .

نحوه خسارت : شدت صدمات آفت علاوه بر ضعیف شدن درخت باعث ریزش میوه های رسیده نیز میشود .

 

نحوه مبارزه : مبارزه شیمیائی علیه این شپشکها مشکل و اغلب در مقابل حشره کش ها فوق العاده مقاومت دارند . مبارزه بیولوژیکی توسط سوسک کریپولموس صورت میگیرد . علاوه بر این سوسک تعدادی دیگر از دشمنان طبیعی موجودند که باید بررسی بیشتری روی آنها صورت گیرد .

 

شپشک آرد آلود جنوب :

      این شپشک در مناطق مرکبات خیز فارس روی درختان مرکبات و مخصوصاً روی لیموترش جهرم انتشار دارد و روی درختان دیگر از قبیل انار ، انجیر ، توت و خرزهره و مونیز دیده شده است .

مسخصات ظاهری افت ماده کامل بشکل بیضی و بطول 5/2-3 میلیمتر میباشد . رنگ آن ارغوانی تیره و سطح بدن آن دارای پوشش نازکی از گرد مومی سفید است .

 

طرز زندگی آفت : تولید مثل و تکثیر آفت در جنوب ایران که آب و هوای معتدلی دارد متوقف نمیشود و تمام سال مراحل مختلف زندگی آن دیده میشود و در سال بیش از 4 نسل میتواند تولید نماید .

این شپشک نیز تخمهای خود را در داخل توده تارهای مومی نازک و سفید فراوانی که از ترشحات خود حشره است میگذارد معمولاً این تارها در بغل شاخه ها و دمبرگها و دم میوه ها بصورت توده های انبوهی قرار گرفته است و محل تجمع آفت را تشکیل میدهد .

این آفت در جنوب ایران دارای دشمن فعالی از دو بالان است که از طغیان و صدمات آن جلوگیری میکند در نتیجه شدت ان طوری نیست که احتیاج به سمپاشی داشته باشد در صورت نیاز سمپاشی در مرحله پورگی با اکتلیک یا گوزاتیون یا دورسبان دو در هزار صورت میگیرد .

 

مبارزه بیولوژیک با شپشک های آرد آلود :

      چون گیاهان میزبان شپشک های آرد آلود زیاد است و انتشار آنها روز بروز گسترش می یابد و در نتیجه مبارزه با این شپشکها تنها با روش شیمیائی دشواریهائی دارد لذا یک گونه سوسک شکاری بنام کریپتولموس برای مبارزه با شپشکهای آرد آلود بکار برده میشود .

 

2-5-شپشک نرم تن قهوه ای :

مشخصات ظاهری :بدن ماده مسطح شکل آن بیضی و معمولاً دو کنار پهلوی بدن آن با هم قرینه نیستند .

رنگ حشره زرد مایل به قهوه های و دارای لکه های قهوه ای نسبتاً تیره در پشت است . طول بدن 5/2-5 میلیمتر است

نحوه خسارت : این حشره9 که یکی از آفات مرکبات است به گیاهان خرزهره ، برگ بو ، نخل و کاج نیز حمله میکند و به شاخه و برگهای جوان حمله نمود و مخصوصاً در پشت برگها کنار رگبرگها از شیره گیاهی تغذیه میکند . این آفت دارای ترشحات شیرینی است که شاخه و برگ درخت میزبان را آلوده کرده و باعث رشد و انتشار قارچ دوده روی آنها میشود . این آفت در شرایط محیط  آزاد شمال 2-3 نسل دارد ولی در محیط گلخانه تولید مثل آن قطع نمیشود .

 

نحوه مبارزه : این شپشک دارای پارازیت فعالی از زنبورهای میباشد که تا حدی از خسارت ان جلوگیری میکند .

در صورتیکه مبارزه شیمیائی ضرورت پیدا کند بایستی در مرحله پورگی علیه آن سمپاشی نمود .

 

3- شپشکهای نباتی پرنده یا ککهای نباتی ( پسیل)

      حشراتی هستند به طول 5/1-6 میلیمتر با بدنی پهن که پاهای عقبی آنها برای جهیدن ساخته شده و دارای بالهای غشائی است . زمستان را بصورت حشره کامل یا تخم می گذارنند و چندین نسل در سال دارند.بعضی از گونه های اینها مواد سفید واکسی شکل از خود ترشح میکنند و در مواقعی که جمعیت حشره زیاد است مقدار زیادی مواد چسبنده بنام عسلک روی برگها ترشح می کنند .

پسیل گاهی ایجاد گال در روی برگ می کند که گال عکس العمل گیاه نسبت به آفت است مانند پسیل گالزای زبان گنجشک وقتی شدت آفت زیاد باشد باعث ریزش برگها میشوند .

برای مبارزه با این پسیل در اوایل بهار موقعی که برگها یک سانتی متر است با یکی از سموم سیستمک مانند اکاتین به نسبت یک در هزار سمپاشی میکنند .

 

4- زنجره نباتی :

      حشرات کوچکی هستند که معمولاً  کمتر از یک سانتی متر طول دارند و فقط بعضی ازآنها ممکن است ازیک سانتی متر بزرگتر باشند . حشرات فراوانی هستند که بر عکس جثه کوچک خود ممکن است افات بسیار خطرناکی باشند . یکی از ناقلین مهم بیماری های ویروسی هستند بیشتر گونه های اینها یک نسل در سال دارند بعضی دو یا سه نسل در سال دارند زمستان را به صورت حشره کامل یا تخم می گذارند از انواع زنجره ها، زنجره یا زنجرک گلسرخ را میتوان نام برد که علاوه بر نسترن و رز به جنار نیز حمله میکنند این حشره مخصوصاً در پشت برگها فعالیت دارد و با فرو بردن خرطوم خود در نسج گیاهی و مکیدن کلروفین نقاط و لکه های زرد روی برگ ایجاد میکنند . حشره کامل زنجره کوچکی است که 3 – 5/3 میلیمتر طول دارد . رنگ آن زرد روشن و دارای دو چشم قرمز متمایل به قهوه ای و دو چشم کوچک در فرق سر می باشد .

زنجره گل سرخ زمستان را به صورت تخم به سر می برد . از نیمه دوم فروردین ماه تخم ها تفریخ و پوره ها خارج می گردند و حشرات کامل در اواسط اردیبهشت ماه ظاهر میشوند .

برای مبارزه شیمیایی می توان از نیمه دوم فرودین به بعد از سموم شته کش علیه آفت استفاده نمود .

 

5- مگس های سفید :

      حشرات کوچکی هستند که حدود 2 – 3 میلیمتر طول دارند . بالدارند و حدفاصل بین شته ها و شپشکها هستند و چون افراد  بالغ آنها بالدارند به شته ها شبیه اند و همچنین شباهت به شپشکها  دارند زیرا در حالت نابالغ ساکن هستند و فقط پوره سن اول فعال است بدن و بال اینها از یک پور سفیدی پوشیده شده است و به همین لحاظ  به آنها مگس های سفید می گویند .

مگس های سفید حشرات فعال و خطرناکی هستند که بیشتر از برگ تغذیه میکنند ، بیشتر به باتات گلخانه ای حمله می کنند . برروی زبان گنجشک نیز فعالیت دارند . درتابستان هر دو هفته یک نسل دارند و جمعاٌ در سال 12 نسل دارند.

مبارزه علیه این آفات با سم اکتلیک درزمان ظهورحشرات کامل یک تا دو بار انجام می شود .

به علت داشتن دشمنان طبیعی در حال حاضر سم پاشی بر علیه این آفات صورت نمی گیرد . ضمن آنکه نسبت به سم مقاومت نشان میدهند .

 

6- سنگ ها :

      حشرات کوجکی هستند که روی سر و سینه  و بال آنها یک سری رگه ها و سلولهای کوچک مخصوصی وجود دارد و در نتیجه بدن آنها شبیه یک توری است ( از انواع مشهور آن سنگ بید می باشد که به عنوان آفت بید و صنوبر  دارای اهمیت  زیادی می باشد .

پوره ها و حشرات کامل این آفت پشت برگها فعالیت داشته و دارای ترشحات چسبنده و فضولات سیاه رنگی می باشند . حشره کامل سنکی است به طول 1 –3 میلیمتر و رنگ ان خاکستری می باشد . این آفت زمستان را به صورت کامل زیر برگهای ریخته و یا علفهای هرز به سر میبرد و اوایل بهار به درختان بید و تبریزی مجدداً حمله می کند .

اثر ناشی از تغذیه پوره ها در سطح زیرین برگها به صورت لکه هایی کم و بیش ریز و سیاه رنگ و در سطح رویی برگها به صورت لکه های زرد رنگی ظاهر می شود . برگهای مبتلا به زودی زرد شده و قبل از موقع خزان می کنند .

مبارزه با سنکها در خزانه ها بایکی از سموم فسفره و یا درز معمول صورت می گیرد .

 

 

Planococcuse  Citr                                شپشک آرد آلود مرکبات -1

Pseudococcuse  Citri                          شپشک آرد لود ساحلی – 2

Aphid                                                     شته –3

Trialeurodus  sp                                 مگس سفید گلخانه –4

زنجره - 5

حشرات مفید

Coccinella sp                                           لارو کفشدوز – 6

Anthocorid   bug                                        سن آنتو کورید – 7

Chrysopa  sp                                                              بال توری –8

Apis   Mellifera                                             زنبور عسل  -9

Agonum Dorsale                                       سوسک کارابید –10

Coccinella  sp                                       کفشدوزک بالغ –11

Aphidiid  Wasp    شته پارازیته شده به وسیله زنبور افیدید – 12

 

 

    


 

نوشته شده در 13 Nov 2009ساعت 0:39 AM توسط |


آخرين مطالب
» 22 Apr 2011">خدمات شرکت بازرگانی شوکادشت
» 25 Dec 2013">
» 15 Dec 2013">export
» 6 Jun 2012">اخذ مجوز گواهی صلاحیت و فروش از اداره آب و خاک برای فروش محصولات کمپانی ایری فرانس
» 5 Jun 2012">گزارش تصویری از نمایشگاه شیراز 91. shiraz exhibiyion 2012
» 14 Mar 2012">
» 12 Mar 2012">ESFEHAN EXHIBITION 2012
» 1 Feb 2012">حضور شرکت بازرگانی شوکادشت در نمایشگاه های مشهد و شیراز
» 15 Jan 2012">حضور شرکت بازرگانی شوکادشت در نمایشگاه های اصفهان و مشهد
» 14 Dec 2011">آدرس و شماره تلفن جدید دفتر مرکزی شوکادشت

Design By : Pichak